Почивка в хотел

Почивкa в Тунис 2019 г. от Варна

Оферта номер: П206-Х192
Продължителност: 8 дни / 7 нощувки
Дестинация: Тунис, Тунис
Дати:
Цена от 0.00 лв. на възрастен в двойна стая
Самолет

Карта:



  • Програма
  • Цената включва
  • Цената не включва
Програма

ПРОГРАМА

Кацане в ден ЧЕТВЪРТЪК- полет от ВАРНА

ДЕН – 1

ВАРНА – Тунис

Излитане от летище Варна с чартърен полет за Тунис. Кацане на летище Енфида. Където се носи аромат на жасмин и шепот на ориенталски приказки.

Посрещане, трансфер и настаняване в избрания хотел. Продължителност на трансфер – около 1 час. Информационна среша с вашия представител.

Вечеря. Свободно време. Нощувка.

ДЕН – 2

Закуска. Свободно време за плаж и забавления или по желание:

Тунис – Картаген - Сиди Бу Саид

  • Целодневна екскурзия до Тунис, Картаген, Сиди Бу Саид:
    Разглеждане на старата част на града, със старо, ориенталско сърце и калдаръмени пътеки- Медината от XIII век /ЮНЕСКО/, където цари колоритната атмосфера, пропита с аромати и загадъчност. Ще видим Източния пазар и ще разгледаме музея Бардо с най-голямата колекция на римски мозайки в света- бужуто в тунизийското културно наследсто.

Обяд (без включени напитки).

  • След обяда тръгваме за античния Картаген – перлата на Средиземно море, окъпан в лъчите на славата и величието, където ще разгледаме руините на един от най – знаменитите градове на древността. Основан е, според легендата, от финикийската кралица Елиса (известна като Дидо), успяла да спаси себе си и част от богатството си, при падането на град Тир. Картаген е възникнал като финикийска колония в 814 г. п.н.е., владял западното средиземноморие в продължение на векове.

ВАЖНО: входната такса е включена в цената на екскурзията, на място се заплаща 1 динар на човек за снимане.

  • Продължаваме с посещение на арт градчето Сиди Бу Саид, вдъхновение в синьо-бяло с аромат на жасмин /ЮНЕСКО/. Наричат градчето Тунизийския Монмартър, защото там художникът е властелинът на изкуството…

Свободно време за разходка из живописните улички, за да се насладите на атмосферата на ориенталско кафене с наргиле и местен специалитет – зелен чай с ментови листа и кедрови ядки…, да закупите сувенири и характерното за региона кафе от костилки на фурми с канела.

Връщане в хотелите в Хамамет и Сус за вечеря. Нощувка.

ДЕН – 3

Закуска. Свободно време за плаж и забавления или по желание:

Сахара и нейната магия (двудневна екскурзия с 1 нощувка в оазис в пустинята)

  • Двудневна екскурзия Сахаранай-голямото пясъчно море в света. По време на екскурзията ще разгледаме 2/3 от страната, и ще се запознаем с нейната история, традициите и обичаи.

През първия ден започваме най-запомнящото си двудневно пътешествие в Тунис, което ще ни отведе до пясъците на великата Сахара.

  • Нашият маршрут ще ни отведе до Ел Джем – където се намира най-добре запазения и най-голям амфитеатър в Северна Африка и трети в света. Това е един от най-впечатляващите паметници на световната история и именно той е послужил като декор за заснемането на незабравимия “Гладиатор” на Ридли Скот. Ще имаме възможността да стъпим на гладиаторската арена, да бъдем на местата на публиката и дори да минем през тунелите, от които са излизали дивите животни.

ВАЖНО: входната такса е включена в цената на екскурзията, на място се заплаща 1 динар на човек за снимане).

  • Продължаваме към Матмата- най-известното селище на коренните Тунизийци, „Берберската столица на Тунис”, където ще имаме уникалната възможност за достъп до интимното пространство на местните жители, ще имаме уникалната възможност да посетим част от подземните им жилища.

Матмата става особено полпулярно, след като през 70-те години тук е заснета част от трилогията „Междузвездни войни”. От тогава насам туристическият поток не спира. По тези земи Индиана Джоунс търси из околните пещери изчезналия кивот. Пустинята до Матмата е и романтичният фон на „Английския пациент“.

Следва обяд в берберски ресторант с традиционно меню от пилешко и кус кус (без включени напитки).

  • След това ще се отправим към оазисът Дуз – известен като “Вратата на пустинята”, разположен сред оазис от финикови палми, отвъд който следват хиляди километри убийствена, безразлична към човека пустош. Тук започва поредното приключение: яздене на камили, каране на АТВ-та или летене с делтапланер. Липсват думи да се разкаже емоцията и величието на природата, просто трябва да се преживее.

Настаняване в хотел. Вечеря без включени напитки. Нощувка.

ДЕН – 4

Закуска. Свободно време за плаж и забавления или за избралите Сахара и нейната магия (двудневна екскурзия с 1 нощувка в оазис в пустинята)

Ранна закуска.

  • На втория ден от екскурзията в Сахара, след ранна закуска се отправяме към пресъхналото солено езеро Шот Ел Джерид, познато на света с невероятната картина, която се създава при изгрев слънце и с уникалните си миражи … Според преданието, Фата Моргана е фея, живяла на морското дъно и примамвала с призрачни видения пътешествениците. Разбира се има и научно обяснение. Според изследователите, това е сложно оптично явление, при което далечни обекти, се появяват по изкривен начин на небетоТръгването е много рано, за да може да се насладите на незабравимия изгрев точно по средата на езерото.
  • Продължаваме към Тозьор – единствения град – оазис, където са си дали среща всички пустинни ветрове и въпреки усилието им, все още не са го затрупали с пясък.

В Тозьор има над 300 000 финикови палми, от които се произвеждат висококачествени фурми под марката „Деглет Hyp” (Пръсти от светлина), познати в цял свят. Тук се добива един от най-красивите сувенири в света – пустинната роза- кристализирал пясък във формата не цвете, късче от пустинята за спомен, което ще ви грабне сърцето.

Следва едно незабравимо преживяване с джипове насред пустинята. Шофьорите карат с 80-100 км/ч. през пресечен терен, изкачват се и се спускат по 30 градусови наклони на пясъчни дюни с фин пустинен пясък. Състезават се един с друг и се опитват се да ни накарат да се почувстваме като участници в ралито „Париж-Дакар”.

  • Ще посетим изключително красивия планински оазис Шебика – ценно бижу в суровата пустиня, скътан в средата и огрян от парещите слънчеви лъчи, оазисът е наричан още ”Замъкът на слънцето “. Ще имате възможност да видите как в пустинята извира вода (хладна и годна за пиене), образува поточе дори с малък водопад.. място, където са снимани кадри от филма „Английският пациент”.

Следва вкусен обяд (без включени напитки) в района на Гафса.

  • След обяда ни предстои посещение на Кайруан – четвъртият по святост град за мюсюлманите. . Казват, че ако нямаш пари да посетиш Мека, Медина или Йерусалим , трябва поне 7 пъти в живота си да дойдеш в Кайруан /ЮНЕСКО/. Тук ще видим голямата и най-стара джамия в Африка – Окба- един от шедьоврите на ислямската архитектура.

Освен като свещен град, Кайруан е известен с производството на ръчно тъкани килими и със сладкишите си с фурми. Девойката от Кайруан трябва сама да изтъче килим, преди да мине под венчило.

Връщане в хотелите в Хамамет и Сус за вечеря.

ДЕН – 5

Закуска. Свободно време за плаж и забавления или по желание:

Целодневна екскурзия до Кайруан и Ел Джем

  • Отпътуване за Ел Джем - където се намира най-добре запазения и най-голям амфитеатър в Северна Африка и трети в света. Предстои посещение на Кайруан – четвъртият по святост град за мюсюлманите. Тук ще видим голямата и най-стара джамия в Африка – Окба- един от шедьоврите на ислямската архитектура.

Връщане в хотелите в Хамамет и Сус. Нощувка.

ДЕН – 6

Закуска. Свободно време за плаж, шопинг и други приятни забавления или по желание:

Разходка с катамаран или Разходка с пиратски кораб

Разходка с катамаран- няколко часа пътуване на борда на лодка – катамаран, най-бързата ветроходна лодка, която ще ви отведе дълбоко в най-чистите води. Не е нужно да сте собственик на лодка, за да се насладите на средиземноморския бриз, да излезете след природата и да опитате от магията на вятъра и водата.

или

Разходка с пиратски кораб- едно вълнуващо плаване, спектакъл с пиратски танци и костюми на борда на кораб, на който всеки е мечтал да бъде като дете, вълнуващо се и готово да посрещтне това морско приключение. 

ДЕН – 7

Закуска. Свободно време за плаж и забавления или по желание:

Зоопарк Фригия сутринта и/или Мединат Ал Захра тунизийска вечер (вечеря + лазарно шоу-програма)

  • Полудневна екскурзия до тематичния Зоопарк Фригия- една различна концепция. Ще имате възможността да надникнете в света на над 60 вида животински екземпляра, които не живеят в клетка, а в среда максимално близка до естествената им. Срещу минимално заплащане ще можете дори да нахраните част от тях. Посетителите ще имат възможност да се насладят на шоу с морски лъв, да се забавляват с песни и танци на фолклорна група Зулуси или пък да пояздят едногърби камили (срещу допълнително заплащане)

Паркът е изключително добре уреден с алеи, магазинчета, тоалетни и атракции за деца. Прекрасен избор за семейна разходка.

ВАЖНО: Препоръчваме удобни обувки и слънцезащитен крем.

Връщане в хотелите в Хамамет и Сус. Свободно време. Вечеря. Нощувка.

Вечерна екскурзия по желание:

  • Възможност за посещение на национална вечер Мадинат ал Захра- Една от най-грандиозните шоу-атракции в цяла Африка, с участието на десетки артисти и ездачи на фона на вода, огън, светлинни и звукови ефекти с най-съвременна техника в парка Мединат Ал Захра.

Вечер, заради която си заслужава да посетим Тунис!

Връщане в хотелите в Хамамет и Сус около полунощ. Нощувка.

ДЕН – 8 / Отпътуване

Закуска. Трансфер до летище Енфида за полет до България. Продължителност на трансфер – около 1 час.

 

Полетно разписание (подлежи на препотвърждение)

Авиокомпания:  Авиокомпания Bulgarian air charter

Варна– Енфида: 09:00 / 09:50 ч.

Енфида – Варна: 09:10 / 15:10 ч.

Трансфер летище – хотел – летище:

Продължителност: около 1 час в посока с 3*/4* автобус.

 

Тунис – ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ

Посолство на Република България в Тунис
Адрес: 5 Rue Ryhane, Cité Mahrajène, 1082 Tunis
Телефон: +216 71 798 962, Дежурни телефони в извънработно време: +216 29 835 428, Е-mail: Embassy.Tunis@mfa.bg
Работно време: 8.00 – 16.30 ч.

Консулска служба:
Адрес: 5 Rue Ryhane, Cité Mahrajène, 1082 Tunis – P.O.Box 6
Телефон: +216 71 798 962 ; +216 71 800 980, Телефон за информация по консулски въпроси: +216 71 785 790
Дежурен телефон в извънработно време:+216 29 835 428, Факс: +216 71 791 667
Работно време: 08:00 – 16:30 h

Тунис – валута

Валутата, която се ползва в Тунис е Tunisian Dinar с ориентировъчен обменен курс от 1 лев = 1.57 Tunisian Dinar

Парите на Тунис могат да предизвикат много интересни впечатления. Първото нещо, което изненадва туристите е, че в 1 динар има 1000 милима, а не 100, както сме свикнали. В ръцете си можете да държите монета от 1/2 динар. Според нашата логика трябва да имаме 500 милима, но тук монетата е 1/2 динар.

Също така интересна банкнота от 30 динара, такава необичайна деноминация в света не се намира другаде. За да получите такава банкнота в ръцете си е едновременно голямо щастие и нещастие в същото време. Неволята е, че тя е официално изтеглена от обръщение, т.е. тя е само сувенир. Щастието е, че е рядко срещана, почти колекционерска.

В някои магазини цените са посочени в милими, което поставя туристите в шок. Представете си ситуацията, в която в магазина виждате цената за една сода – 1,700 разбирате, че в джоба ви няма толкова много пари, дори след като сте обменили 100 долара за динари.

В Тунис монетите са много интересни – например монета 1 динар се намира в няколко дизайнерски варианта.

Какви пари да вземете с вас? Вземете долари или евро. Тези валути могат да се обменят във всяка банка или обменно бюро. Обменният курс е почти един и същ навсякъде, нормално е, че на летището, той е най-неизгоден. За обмяна в банката или в пощенската служба ще ви е необходим паспорт. В хотела обикновена искат само номера на стаята.

В Тунис търговските операции са официално разрешени само в местна валута – тунизийски динари. Отказът на търговците да вземат долари и евро изненадва много туристи, свикнали с Египет и Турция, където туристите често дори не докосват местната валута. В Тунис ще трябва да се занимавате с динари. Все пак има търговци, които ще се съгласят да вземат евро или долари, но можете да бъдете сигурни, че курсът няма да бъде изгоден.

Тунизийският динар НЕ Е конвертируема валута и подобно на Египет, в Тунис е забранено да изнасяте валута!

При пристигане и купуване на местна валута, задължително запазете квитанцията, която ще получите при обмяната. Може да ви бъде поискана при заминаване!

На тръгване от страната обменете всичката местна валута в евро или долари – тунизийците наистина ще се опитат да намерят всяка скрита монета в багажа ви. Позволено им е да претърсят всичко, така че недейте да усложнявате нещата. На територията на летището може да пазарувате с евро, долари и британски лири. В Тунис се приемат плащания с кредитна карта. За всеки случай уведомете банката издател, че ще посещавате Тунис. В противен случай картата може да бъде блокирана, заради мерки за сигурност.

Моля, обърнете внимание! Обменът на пари между частни лица в Тунис е престъпление. Наказание – лишаване от свобода до 3 години или голяма глоба. Не сменяйте пари “на ръка”.

Банки

Банките в Тунис работят на кратък график. От 8-00 до 12-00, след това почивка, и от 14-00 до 16-30. Разбира се, не всички банки работят точно по този график, но този начин на действие може да се нарече “типичен” за тунизийските банки. Събота и неделя са почивните дни. В Рамазан банките обикновено работят от 8-00 до 11-30.

Обмяна на валута в хотелите

Обикновено е възможно от 9-00 ч. до 18-00 ч. без прекъсване и без почивни дни.

Препоръчваме да внимавате да не обменяте големи суми наведнъж. Обменете парите според нуждите и в малки количества. Ако искате да направите голяма покупка, например, килим или бижута, използвайте кредитна карта.

Всички магазини, продаващи скъпи стоки, приемат кредитни карти. Ако магазинът за бижута не приема кредитни карти, тогава самият той трябва да предизвика подозрение.

Обмяна на големи суми

Ако разменяте в банката сума, надхвърляща еквивалента на 5000 тунизийски динара, банковият служител ще трябва да представи печат в паспорта при деклариране на парите в митниците. Не забравяйте да декларирате големи суми, когато влезете в страната.

Когато пазарувате

Задължително трябва да се пазарите. Ако не сте доволни от цената и си тръгнете, тунизийските търговци тръгват след вас и любезно свалят още. Това е част от ”играта”. Те са любезни през цялото време и са добри психолози. Изгодно може да купите сребърни бижута (ръчна изработка), берберска керамика, малки мозайки, многоцветни чанти и сакове от камилска кожа, шалове и килими. Цените са много добри и си струва. Символът на Тунис е красиво букетче жасмин (machmoum) и се подарява за „Добре дошли”. Тук е мястото да си вземете различни благовонни масла като арганово, пачули, мъск и др.

Бакшиши в Тунис

Бакшишите в Тунис са нещо без което няма да минете. Местните очакват от вас да получат бакшиш за всяка услуга. Размерът му не е точно определен, но може да се придържате към правилото за 10-те процента. Ако попитате някой на улицата да ви упъти той ще очаква някакви дребни пари в замяна. В хотела може да попаднете в неприятната ситуация – да ви покажат стаята и някой от персонала да ви чака на вратата и да не излиза.

Щепсели и контакти в Тунис

Напрежението в електрическата мрежа на Тунис е 230V, при честота 50Hz. Щепселите и контактите в Тунис са същите като в България. Не е нужно да взимате адаптер или накрайници с вас.

Часова разлика между България и Тунис

Часовата разлика между Тунис и България е -2 часа. Т.е. в България 12.00 ч, а в Тунис 10.00 ч.

Виза за Тунис:

При престой под 90 дни в Тунис не ви е нужна виза. Попълва се миграционна карта на летище.

Религията в Тунис

Ислям – съобразявайте облеклото и поведението си с местната култура и традиции.

Състояние на интоксикация

Много често, всяка травма или обостряне на заболявания не се счита за застрахователно събитие, ако е настъпило в състояние на интоксикация. Освен това, Тунис е ислямска държава, въпреки че тук произвеждат местния си алкохол.

И макар да няма наказание за пиене, отговорността за това е много по-голяма, особено на обществени места.

В Тунис за обида на обществения морал можете да отидете в затвора за срок от 6 месеца до 5 години или глоба от 120 до 1200 тунизийски динара. Разбира се, само в екстремни случаи туристи са затваряни, но има теоретични шансове за такова нещо, а глобите са неприятни за плащане.

Движение по пътищата

Тунизийските шофьори не обичат много да спазват правилата на пътя и затова движението не се организира по същия начин, по който сте свикнали в България. Например в Тунис няма светофари, с изключение на централните улици на столицата. Пешеходни пътеки тип “зебра” присъстват, но шофьорите не обръщат внимание на тях, затова пък има множество “лежащи полицаи”. Полицията наблюдава трафика само в стационарни постове. В Тунис има малко автомобили – 125 на хиляда жители. Следователно властите стигат до извода, че сериозните мерки за безопасна организация на движението просто не са необходими за страната. Бъдете бдителни по пътя, особено ако сте с деца!

Не можете да пиете вода от чешмата

В Тунис чешмяната вода не се счита за питейна вода. В много случаи това не е пълноценна прясна вода, а обезсолена морска вода. Тунис не гарантира безопасния химически състав на водата и отсъствието на вредни микроорганизми в нея. Не пийте вода от чешмата, не рискувайте напразно! В заведенията на хотелите – барове и ресторанти се продава бутилирана минерална вода около 1,5 – 2,5 динара, а обикновено около хотелите има магазини, в които водата е дори по-евтина – около и под 1 динар.

Бъдете внимателни със слънцето

Тунис е южна и гореща страна, а слънцето е активно и коварно. В първите дни от престоя ви е по-добре да ограничите излагането си на пряка слънчева светлина, особено до обяд. И винаги използвайте слънцезащитен крем – за възрастни SPF 20 или по-високи, за деца SPF 30 или по-високи.

Храна в стаята

В хотелите, работещи на база All Inclusive е забранено да се изнася храна от ресторантите, но забраните рядко спират много от туристите. В горещ климат храната бързо се влошава и може сериозно да навреди на здравето. Помнете “правило 6 часа”. Ако храната е приготвена преди повече от 6 часа, след това я изхвърлете, без да мислите! Не рискувайте напразно, бюфетът скоро ще бъде отново зареден.

Не подценявайте алергиите

В Тунис туристите се срещат не само с морето и забележителностите, но с и набор от цветове и хранителни съставки, с които по-рано не са се сблъсквали. Вземете със себе си в Тунис лек за алергии. Бъдете внимателни в ресторанта, препоръчваме първо да опитате всяко ястие в малки количества. И особено внимание към временни татуировки, които се правят с къна. Редица са случаите, при които туристите разбират, че имат алергия към тази смес, след като вече е поставена върху кожата и е по-добре да не си представим последствията.

Не купувайте сувенири в първите дни на почивка

Тунизийските търговци майсторски изчисляват новопристигналите туристи, защото за тях това е приоритетна цел. Нашият съвет – пазете се от търговците в ранните дни и не купувайте нищо, докато не се ориентирате в цените.

Не губете документи за обмяна на валута

В Тунис е лесно да се променят долари или евро за тунизийски динари, но обратният обмен е много по-труден. Не губете квитанциите си! И по-добре да не променяте валутата повече, отколкото ви е необходимо за пазаруване в магазините.

Миграционна карта на Тунис
Миграционната карта на Тунис е една от най-неразбираемите в света. Правилното попълване често предизвиква въпроси дори на онези туристи, които познават добре английски език. Ще се опитаме да опишем нейните характеристики, ще дадем подробна инструкция за дизайна на този документ.

И първият ни съвет: вземете с Вас химикалка в Тунис, за да попълните картата. Често в зоните на пристигане на летищата, дългите опашки се получават от туристи, чакащи за да получат писалка и да попълнят картата.

Две части от картата!!!

Миграционната карта на Тунис се състои от две части. Първата се нарича “международна борда за кацане и слизане”, тя е в горната част. Отдолу е втората част – “карта за посетители на чуждестранно лице”.

Каква е разликата между тези две части е мистерия. Обикновено картата е разделена на две части – пристигане и заминаване. Първата(горна) част се взима от миграционната служба на страната при пристигане, а втората – при заминаване. Моля, пазете попълнената долна част – ще ви бъде поискана при заминаване!

Във всеки случай ви препоръчваме да попълните двете части наведнъж и да спестите време.

Ще получите картата за миграция на летището след полета до Тунис. Това е друга местна особеност – те никога не се раздават в самолета. Това важи не само за полетите от България, но и за всички полети като цяло.

Попълване на карта за миграция на Тунис

Тунизийската миграционна карта съдържа надписи на английски, арабски и френски език.

Трудностите за туристите започват с първата графика – “Име”, “Първо име” и “Име на момичето”. Какво да пиша?

“Име” (1) пишем фамилно име.

“Първо име” (2) пишем име. Средното име в първата част на тунизийската миграционна карта не участва. Името и фамилното име трябва да бъдат пренаписани точно както в паспорта с латински букви.

“Моминско име” (3) е моминско име . Тя е предназначена само за жени и само ако сте променили фамилното име след брака. Мъжете трябва да го оставят празни!.

“Дата и място на раждане” (4) е датата и мястото на вашето раждане. За датата на раждане въпроси не възникват, но мястото на раждане причинява затруднения. Туристите просто не разбират какво искат от тях: страна, град, адрес или всички заедно. Напишете града на вашето раждане, това е по-лесно и по-бързо.

“Националност” (5) – това е гражданство. Просто напишете “Bulgaria”

“Професия” (6) е вашата професия.

“Passport Nbr или Identify card Nbr” (7) е номерът на вашия паспорт. Просто го копирайте от паспорта си.

“Дата и място на издаване” (8) е датата и мястото на издаване на Вашия чуждестранен паспорт.

“Идване от / Към” (9) – превежда като “Откъде идвате от / Къде отиваш”. Просто напишете името на града на тръгване и пристигане. Например “София”.

“Адрес” (10) е най-двусмислената графа, тъй като не е ясно какъв точно адресът трябва да бъде написан. Английската дума “адрес” не обяснява нищо. Френската дума “domicile” ни казва, че трябва да напишете домашния си адрес. Това означава, че трябва да напишете адреса си у дома. На практика всички туристи написват тук името на техния хотел в Тунис. Препоръчваме да правите точно това, че е по-лесно и по-бързо. Посочете хотела от Вашия ваучер за пътуване.

В този момент първата част на миграционната карта на Тунис приключва и започва втората част.

“Пълно име” (11) е пълното име. Напишете вашето име и фамилия. Не забравяйте за европейската традиция да напишете първо име и после фамилно име.

“Моминско име” (12) е моминско име. Всичко е същото като (3).

“Дата и място на раждане” (13) е датата и мястото на раждане. Точно както в (4).

“Гражданство” (14) – гражданство. Повторете, както в стъпка (5).

“Адрес в Тунис” (15) е адресът на престоя Ви в Тунис. Тук трябва да напишете името на вашия хотел. Адресът на хотела не е необходим, можете да го направите само с името.

“Паспортен номер или идентификационен номер на картата” (16) – номер на паспорта. Всичко е както в (7).

“Дата и място на издаване” (17) е датата и мястото на получаване на чуждестранен паспорт. Аналогично на (8).

Копия на документи

Това правило е валидно за всяка страна. Винаги е необходимо да правите фотокопия предварително: чуждестранен паспорт, ваучери, билети и застрахователна полица. В случай на загуба на оригинални документи, фотокопия ще бъдат полезни.

Какво може и не може да бъде внесено в Тунис

Правилата за внос в Тунис се определят от Митническия кодекс на страната (“Code des Douanes”). Всички тези документи са свободно достъпни на уебсайта на митническите власти на Тунис, езикът на документите е френски. Ако има желание, можете да проучите тези документи.

Какво е категорично забранено да внасяме:

- Лекарства, различни от лекарства за лична употреба. Ако туристът е с предписано лекарство с наркотичен ефект, тогава трябва да бъде представен съответният сертификат, преведен на френски. По-добре да не рискувате и да се консултирате по тази тема в посолството на Република Тунис.

- Оръжия, различни от лов и спорт, за чието внасяне трябва да получите специално разрешение в Министерството на вътрешните работи на Тунис.

- Животни и растения, изброени в Червената книга.

- Палмови дървета и продукти от тях.

- Порнографски продукти. Важно е да отбележим тук, че тунизийците имат по-широка концепция от нашата. Тук думата “порнография” има различно значение. Бъдете внимателни!

- Експлозиви.

- Всеки фалшификат.

- Всички обекти с историческа или културна стойност. Заслужава да бъдете внимателни със старинните неща, оставяйте предмети от древността у дома.

Тютюн и цигари

Тунизийските митнически разпоредби имат един нюанс. Обикновено правилата уточняват, че само лица над 18-годишна възраст могат да внасят цигари. В тунизийските закони, обаче, нищо не се казва за това. Теоретично, дори бебе би могло да внесе безмитни тютюневи изделия в Тунис.

До 200 цигари, до 100 пурети, до 50 пури или до 400 грама тегло тютюн.

На някои сайтове можете да намерите и други числа, например 400 цигари. Официалната норма е 200. Не рискувайте напразно, особено след като цигарите в Тунис са евтини, а асортиментът в магазините е широк.

Алкохол

Можете да пренасяте: 1 бутилка до 1 литър силен алкохол (над 25%) или 2 бутилки до 1 литър със слаб алкохол (до 25%).

Митническите служители следят за това правило.

Какво друго можете да импортирате свободно:

- До 1 литър тоалетна вода или до 250 милилитра парфюм.

- цитираме: “Подаръци за нетърговска употреба”. Не е дадена конкретната формулировка на това ограничение, която самият турист би трябвало да предположи.

- Артикули за лична употреба – 1 лаптоп или таблет, 1 фото или видеокамера, малка ютия, сешоар, електрическа самобръсначка.

Внос на валута

Вносът на тунизийски динари е строго забранен. Тази валута е трудно да се намери извън Тунис.

Към контрола на валутата на границата властите на Тунис се отнасят много сериозно, както и стриктният контрол на валутния контрол в страната.

Ако внасяте повече от еквивалента на 5000 динара, тогава декларацията е задължителна. Без декларация тези пари не могат да бъдат върнати. Тези пари дори не могат да бъдат прехвърлени в непарична форма (по банкова сметка), тъй като служител на банката ще изисква паспорт с печат върху декларацията за валута.

Теоретично е необходим паспорт с печат, който да изисква дори търговци за големи покупки, но те не го правят. Дори да имате валута на стойност повече от 25 000 динара, без печат за деклариране, вече е престъпление!

Властите се борят с незаконните придобивки, корупция, трафик на наркотици. Ако митническите служители открият ценна стока от туриста при напускане на страната (скъп килим, бижута от злато или нещо подобно), те може да поискат да представят документи – печат върху обявяването на валута или извлечение от банката за изтегляне на пари от сметка. Ще трябва да се докаже, че покупката е извършена с легитимни пари.

Печатът на валутната декларация е валиден за 3 месеца, след което вече не е възможно да се изтегли валутата от страната!

Домашни любимци

Всеки домашен любимец трябва да има здравен сертификат, получен максимум 6 седмици преди пристигането в Тунис.

Котките и кучетата трябва да имат сертификат за ваксинация срещу бяс, направен 1 до 6 месеца предварително.

Забранено е внасянето на някои породи бойни кучета.

Информацията по-горе е с препоръчителен характер и ABAX.BG не носи отговорност за възникнали промени или неточности.

За всички допълнителни въпроси и по-детайлна информация, моля, свържете се с посолството на Република Тунис!

Допълнителни екскурзии

Екскурзии Тунис Сезон 2019

Цените на допълнителните екскурзии са валидни за минимум 30 записани. Възможни са изменения в цените на екскурзиите вследствие на промени в курса на местната валута, транспортните разходи или в цени на входни такси и др.

Екскурзия

Вид

Цена за възрастен

Цена дете

2 – 11.99 г.

   

в евро

в евро

Сахара

Двудневна

95

95

Тунис, Картаген, Сиди Бу Саид

Целодневна

60

30

Кайруан

Полудневна

25

15

Ел Джем

Полудневна

25

15

Разходка с яхта – катамаран

Полудневна

30

20

Мадинат ал Захра

Вечерна

38

38

Сахара (двудневна екскурзия)
Цена: 95 евро (без джиповете и язденето на камили)

По време на екскурзията ще разгледаме 2/3 от страната, и ще се запознаем се с нейната история, с традициите и обичаите й.

  • Първи ден

През първия ден от екскурзията, нашият маршрут ще ни отведе до най-големия амфитеатър в Северна Африка – Ел Джем. Това е един от най-впечатляващите паметници на световната история и именно той е послужил като декор за заснемането на незабравимия “Гладиатор” на Ридли Скот. Ще имаме възможността да стъпим на гладиаторската арена, да бъдем на местата на публиката и дори да минем през тунелите, от които са излизали дивите животни. Продължаваме към най-известното селище на коренни Тунизийци – берберите. Това е Матмата, където имаме уникалната възможност да посетим подземните жилища на местните жители. Следва обяд в берберски ресторант с традиционно меню от пилешко и кус кус. След това ще се отправим към оазисът Дуз – известен като “Вратата на пустинята”. Тук започва поредното приключение: яздене на камили, каране на АТВ-та или летене с делтапланер.

  • Втори ден

На втория ден от екскурзията в Сахара, се отправяме към пресъхналото, солено езеро Шот Ел Джерид, известно с уникалните си миражи. Тръгването е много рано, за да можем да се насладите на незабравимия изгрев точно по средата на езерото. Ще имаме време за снимки и закупуване на сувенири. Продължаваме към Тозьор – единствения оазис, където има над 300 000 финикови палми. Тук се добива един от най-красивите сувенири в света – пустинната роза. Следва едно незабравимо преживяване с джипове насред пустинята. Шофьорите карат с 80-100 км/ч. през пресечен терен, изкачват се и се спускат по 30 градусови наклони. Състезават се един с друг. Опитват се да ни накарат да се почувстваме като участници в ралито „Париж-Дакар”. Ще видим естествено образувание насред пустинята, наподобяващо камила, както и декорите от филма „Междузвездни Войни”. Ще посетим изключително красив Планински оазис, където отново се продават сувенири и разхладителни напитки. Следва вкусен обяд в района на Гафса. След обяда ни предстои посещение на Кайруан – четвъртият по святост град за мюсюлманите. Тук ще видим голямата джамия Окба и ще посетим фабрика за килими, както и магазин с много евтини сувенири и чудесни подаръци за близки ни.

Цената включва: трансфер с 3*/4* автобус, два обяда, вечеря, входна такса за Ел Джем, офроуд с джипове, беседа на български език.

Цената не включва: напитки по време на обядите и вечерята, яздене на камили, каране на АТВ или делтапланер и разходи от личен характер.

Тунис, Картаген, Сиди Бу Саид (целодневна екскурзия)

Цена: 60 евро на възрастен / 30 евро на дете

По време на тази екскурзия ще разгледаме старата част на града – Медината. Ще посетим Източния пазар, музея Бардо – най-известния музей с антични мозайки в цяла Африка. Обяд в изискания район Гаммарте в ресторант “La tour Blanche”. След обяда тръгваме за античния град Картаген. Разглеждаме на римски бани и амфитеатър, както и на останалите руини на един от най – знаменитите древни градове, след което ще посетим Сиди Бу Саид – романтично място високо в гората, от което се открива великолепна панорама на околността.

Цената включва: трансфер, обяд, билет за музея „Бардо“, беседа на български език.

Цената не включва: напитки по време на обяда и разходи от личен характер.

Кайруан (полудневна екскурзия)
Цена: 25 евро на възрастен / 15 евро на дете

Посещение на Кайруан – духовен дом на всички тунизийци, като е четвъртият най-свят град на исляма (след Мека, Медина и Йерусалим. Тук ще посетим джамията Окба, изградена през древността заедно със самия град. Тя е най-важният религиозен център на територията на цял Тунис и един от най-старите храмове на исляма в цял свят. Джамията има голяма молитвена зала и 35-метрово минаре.

Ще видим още берберския Мавзолей, водните находища на Агхлабидите и старата част на града – медината, в списъка на световното културно и природно наследство.

Цената включва: трансфер, беседа на български език.

Цената не включва: разходи от личен характер.

Ел Джем (полудневна екскурзия)
Цена: 25 евро на възрастен / 15 евро на дете

Ел Джем, вторият по големина римски амфитеатър. Построен преди около 18 века днес е изключително добре запазен. Амфитеатърът е използван предимно за гладиаторски битки и надпреварвания с колесници. Хиляди туристи идват тук всяка година, за да изпитат част от тръпката да си на арена, в която лъвове и хора са се борели за живота си. Амфитеатърът се разстила на внушителни размери дори и за наше време. Неговата височина на места достига 30 метра, широчината му – 120, а неговата дължина – 150 метра.

Цената включва: трансфер, вход за Ел Джем, беседа на български език.

Цената не включва: разходи от личен характер.

Разходна с яхта/катамаран (полудневна екскурзия)
Цена: 30 евро на възрастен / 20 евро на дете

Не е нужно да сте собственик на лодка, за да се насладите на средиземноморския бриз. Докато пребивавате на крайбрежната зона на Тунис, можете да се насладите на няколко часа пътуване на борда на лодка – катамаран, която ще ви отведе дълбоко в най-чистите води. Насладете се на плаването!

Цената включва: трансфер до пристанището, вход за лодка, анимация по време на обиколката.

Цената не включва: напитки по време на обиколката, други разходи.

Мадинат ал Захра (шоу-програма + вечеря)

Цена: 38 евро

Една от най-грандиозните шоу-атракции в цяла Африка, с участието на стотици артисти и ездачи на фона на вода, огън, светлинни и звукови ефекти в Парка Мединат Ал Захра! По време на екскурзията ще имаме възможността на видим най – добрите произведения на древните берберски занаятчии, ще изпием по кафе в типично мавританско заведение. Ще завършим вечерта по най-добрият начин – с вечеря от националната тунизийска кухня (кус – кус, традиционна салата и супа, плодове и местно вино) + представление в ресторанта. Вечер, заради която си заслужава да посетим Тунис!

Цената включва: трансфер до Мадинат ал Захра, шоу – програма, вечеря с вино и вода

Цената не включва: разходи от личен характер.

  • самолетен билет Варна – Енфида – Варна с включени летищни такси;
  • трансфери летище – хотел – летище;
  • Чекиран багаж 20 кг. и ръчен багаж до 10 кг с размери 55x40x23;
  • 7 нощувки в Vincci Marillia Superior 4* на съответната база на изхранване;
  • медицинска застраховка с покритие 10 000 евро и асистънс с ДЗИ;
  • представител на туроператора.
  • Двудневна екскурзия Пустинята Сахара: 95 евро на възрастен / 95 евро на дете (сафари с джипове и яздене на камили се заплаща допълнително – около 30 евро);
  • Полудневна екскурзия Кайруан: 25 евро на възрастен / 15 евро на дете;
  • Целодневна екскурзия: Тунис, Картаген, Сиди Бу Саид, с включен обяд: 60 евро на възрастен / 30 евро на дете;
  • Полудневна екскурзия Ел Джем: 25 евро на възрастен / 15 евро на дете;
  • Полудневна екскурзия Зоопарк Фригия: 22 евро на възрастен / 12 евро на дете;
  • Полудневна екскурзия разходка с яхта – катамаран: 30 евро на възрастен / 20 евро на дете;
  • Вечерна екскурзия Национална вечер Мединат Ал Захра  шоу програма + вечеря: 38 евро на възрастен / 38 евро на дете;
  • В общата цена на туристическия пакет не са включени такси, плащания и други допълнителни разходи, които не могат да се изчислят в разумна степен преди сключването на договора и може да се наложи да бъдат заплатени от пътуващия като напр. туристически такси, градски такси, такси за кацане или такси за отвеждане към или за слизане от борда на пристанища и летища, цената на входните билети за туристическите обекти, музеи, корабчета, фериботи, използването на обществен превоз за някои градове, консумираните напитки в автобусите или самолетите и др.



Новини
16
Ноември
2019 г.
Най-натоварените самолетни маршрути в света
Най-натовареният въздушен маршрут в света не е между Лондон и Париж или между Ню Йорк и Лос Анджелис, а пътуването между Сеул и малък остров близо ...
15
Ноември
2019 г.
15+ невероятни места, из които може да се разходите с Google
Понеделник е, работа до уши, няма мърдане от бюрото, пътешествията са абсолютен мираж? Не е задължително, услужливо казва Google Maps и предлага ун...
11
Ноември
2019 г.
10 приложения, които улесняват пътуването
Подготовката и насладата от пътуването стават все по-дигитални и по-малко аналогови. 44% от пътниците очакват да планират ваканциите чрез смартфони...
Дестинации